Ochroń swoje dziecko przed chłamem

Dziesięcioletni Pawełek siadał na kanapie, podczas gdy jego mama załączała nagrany na kasecie VHS, wydawać by się mogło, film dla całej rodziny. „Niewinna” rozrywka zajmie Pawełka, a jego rodzicielka będzie mogła w spokoju przygotowywać obiad. „Uwolnić orkę” przechwycony z RTL 7 na przetartej taśmie z wesela byłego już szwagra, miał za zadanie zabawiać chłopca przez kilka kolejnych lat. Pawełek będzie wielokrotnie cieszył się z uwolnienia waleni i to w różnych konfiguracjach, gdyż dzielny nośnik pomieścił wszystkie trzy części.

Mija kilka lat. Pawełek przez ten czas obejrzał na wideo próby ocalenia całej fauny znanej ludzkości. Więcej! Ocalał nawet pewien Extra Terrestrial, który próbował zadzwonić do domu, a zły rząd chciał sprawdzić, czy obywatelom nie grozi kosmiczne niebezpieczeństwo.

Piętnastoletni Paweł idzie do kina. Bada plakaty, wertuje ulotki. .”O. Nowe Transformers” – myśli sobie. Decyzja jest podjęta. Chłopak zmierza do kasy, wyciąga legitymację, Chrobrego, a następnie zmierza do sali. Pierwszy Król Polski wędruje natomiast do kieszeni producentów. Tam podzielą go na dwóch Mieszków. Jeden zostanie w portfelu, a drugi będzie miał za zadanie wesprzeć tworzenie kolejnej części opus magnum Michaela Baya.

 

OCHROŃ DZIECKO PRZED PRODUCENTAMI

 

Kupując dziecku zabawkę, sprawdzasz, (mam nadzieję!) czy jest dla niego odpowiednia np. czy Twój smyk nie zasiądzie do konsumowania tegoż cacka. Inaczej ujmując – troszczysz się o to, żeby mu się nic nie stało. Jeśli chodzi o jedzenie, to przewiduję, że jest podobnie. Nie upychasz dziecka jedzeniem z „restauracji” typu fast food. Ogólnie rzecz biorąc: chuchasz na nie z całych sił, chcesz dla niego jak najlepiej, dlaczego więc Twoja opieka, by dziecko nie obejrzało czegoś nieodpowiedniego, ogranicza się do blokowania porno? Czy obejrzenie fajansu jest czymś mniej istotnym od zjedzenia styropianowego jedzenia?

 

Producenci leżący na pieniądzach
Producenci „Zmierzchu”, którzy zarobili na Twoim dziecku.

„ALE PRZECIEŻ CHODZIMY NA DISNEYA!”

 

No i co z tego? To, że w którąś niedzielę handlową wybierzecie się do kina (bo do Carrefoura już nie) na Coco, nie sprawi, że Twoje dziecko będzie umieć docenić każdy dobry film. Nawet tak dobre dzieła, jak animacje Pixara, staną się po prostu zwykłą, kolejną pozycją w jego repertuarze. A istnieje szansa, że dobry film stanie się tego dnia sprawą trzeciorzędną. Młokos podnieci się samym wyjściem z domu, w którym to maca swój tablet na co dzień. I ogląda na YouTube, powiedzmy: „Lego Ninjago”. Nie wiesz co to? Sprawdź na tablecie syna.  

„ALE TO FILM W JEGO KATEGORII!”

 

Wiekowej? Jasne. Intelektualnej? ZAKŁADASZ, że tak. Ale, dlaczego tak ma niby być? Ile razy widziałeś jakieś ścierwo na Polsacie? Myślisz, że producenci filmów dla dzieci kręcą same perełki albo że te filmy nigdy nie schodzą poniżej pewnego standardu? Nie istnieje żadna ustawa regulująca: „Robić tylko ładne i mądre filmy dla dzieci”. Jasne, są od tego ludzie, którzy pilnują, by nie puścić Twojemu dziecku scen rodem z „Piły”, ale o jakość tego, co ono ogląda musisz zadbać sam.

Do legendy przeszedł już film Garbage Pail Kids (nieznany u nas jako: „Chłopaki z kubła na śmieci”). Jest to amerykańska produkcja z lat 80′, podobno dla dzieci, ale Bogiem a prawdą, nie jest ona przeznaczona dla gatunku ludzkiego. Film o niechcianych, obrzydliwych krasnalach(?), które podróżują po kosmosie i trafiają na Ziemię. Istoty tak odpychające, że chciałbyś to odzobaczyć. Nie mam zamiaru opisywać całego tego dzieła, gdyż ma to być Blog w zamyśle wolny od śmieci. Jeśli chcesz wiedzieć o nim więcej i poczuć się naprawdę brudno, obejrzyj recenzję Nostalgia Critic. To teraz pytam: jak oglądanie syfu przez sześć dni w tygodniu i raz Pixara, ma uczynić z Twojego dziecka świadomego konsumenta kultury? Właśnie wychowujesz przyszłego widza „Greya”, „Studio Yayo” albo polskich kabaretów (jeżeli czytasz to 2030 r., istnieje nikła szansa, że polskie kabarety są na topie—wtedy skreśl ten ostatni argument).

Obsada filmu dla dzieci. Ochroń je przed nim!
Obsada filmu dla dzieci

Z KULTURĄ JAK Z DIETĄ

Jeżeli jesteś na diecie, to Twoje menu nie funkcjonuje na zasadzie—sześć dni pizza, a siódmego sałatka. Z kulturą jest podobnie. Konsumujmy jej produkty, ale bądźcie bacznymi ludźmi—sprawdźcie, jakie wartości odżywcze intelektualne ma Wasz film. Odwróćcie proporcje. Możecie zrobić dziecku/sobie cheat day na kulturę, ale niech to będzie jedynie odskocznia do nabrania perspektywy w przyjmowaniu kultury lepszego sortu. Wasze dzieci są bardzo inteligentne, nie psujcie ich.
 

Wróć do  Bloga  Oglądaj mój kanał YouTube

6 Comments

 1. RezonerRobert 21 marca 2018 at 16:36

  Masz absolutną rację. Filmiki z Youtuba są „nasączone” jakimś uzależniającym syfem, bo nie sposób dziecka oderwać. Jakieś otwieranie jajek z niespodzianką, albo jak jakaś pani bawi się zestawem klocków sponsorowanym przez jakiś sklep internetowy. Córka już nie ogląda, bo świrowała od tego.

  1. RezonerRezoner 21 marca 2018 at 20:46

   Racja. Cieszymy się, że dziecko szybko „łapie” technologię i obsługuje tablet prędzej, niż nauczy się czytać. Warto pamiętać jeszcze o umiejętności szukania treści dobrej jakości (rym niezamierzony). Pozdrawiam!

 2. RezonerMichał 21 marca 2018 at 17:27

  To je dobre proszę Pana. Widać, że lekko frustracja nosem ulatuje 🙂 Dobrze się czyta.

  1. RezonerRezoner 21 marca 2018 at 19:44

   Dzisiaj mam jakiś dzień narzekania. Dziękuję za miłe słowa na poprawę humoru!

 3. RezonerHejda 22 marca 2018 at 10:02

  Dobrze napisane! Sam jestem świetnym przykładem tego, że nie wiem co warto obejrzeć. Niestety skutkuje to tym, że nie oglądam prawie nic. Czy to możliwe, że padłem ofiarą złego wychowania filmowego?

  1. RezonerRezoner 22 marca 2018 at 19:59

   Powodów może być wiele. Ba! Nie każdy musi lubić oglądać filmy. Może nie chodzi o wychowanie, a po prostu w filmach nie znajdujesz tego, czego szukasz? Odpowiedz sobie na pytanie: jaki tytuł sprawia Ci najwięcej radości i dlaczego tak jest? I od tego można zacząć poszukiwania co dalej 😉

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.